wtorek, 13 stycznia 2015

Monachium

Dziś kartka z Niemiec.
Jest jeszcze świeża, doszła wczoraj.
Karta z wymiany z Krzyśkiem z grupy Postcrossing Poland.Na pocztówce znajduje się:

Monopter - typ świątyni greckiej lub rzymskiej zbudowany na ogół na planie koła, otoczony kolumnadą, przykryty dachem. Wewnątrz nie budowano celli. Ten typ budowli rozpowszechnił się szczególnie w rzymskiej architekturze sakralnej.

Pomnik Bawaria - Przedstawia on Amazonkę trzymającą wieniec z liści dębowych w lewej dłoni oraz miecz w dłoni prawej. U jej prawego boku siedzi lew - kolejny z symbolów bycia niezwyciężonym. Do dziś pomnik Bavarii uchodzi za arcydzieło również pod względem wykorzystanych technologii jego tworzenia.

Oktoberfest - dożynki chmielne organizowane w Monachium w Bawarii. 

Poza zabytkami architektury wart obejrzenia jest położony w centrum miasta Ogród Angielski ( również znajdujący się na pocztówce), największy śródmiejski park w Europie i jeden z najstarszych na świecie. W części południowej znajduje się jeden z największych w Monachium ogrodów piwnych (Biergarten)

Olympiaturm - W jednym z monachijskich parków można wspiąć się na wieżę widokową, nazywaną w Monachium Olympiaturm. Wieża liczy sobie blisko trzysta metrów wysokości i jest jednocześnie jednym z ciekawszych punktów widokowych, z których rozpościera się przepiękna panorama na całą metropolię.

Nowy Ratusz - jest jednym z ważniejszych obiektów znajdujących się na monachijskim Placu Mariackim. By wybudować ten obiekt rozebrano dwadzieścia cztery kamienice, a sama budowa trwała około czterdziestu lat.

Muzeum Niemieckie w Monachium to jedno z najstarszych i największych na świecie muzeów technicznych i naukowych.

Kościół św. Piotra –  jest najstarszym kościołem parafialnym stolicy Bawarii. Jego wysoka wieża, nazwana przez monachijczyków „Starym Piotrem”, jest charakterystyczną dominantą miasta.

4 komentarze:

 1. Jak na niemiecką kartkę to faktycznie jest niezła i nawet sama mogłabym ją posiadać w swojej kolekcji :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja kartek z Niemiec mam bardzo dużo i mało która mi się nie podoba :)
   A jakie konkretnie kolekcjonujesz ? z jakimś konkretnym widokiem ? wydawnictwem ?

   Usuń