środa, 11 lutego 2015

Cividale

Cividale


To nieco senne i często zamglone miasteczko, otoczone serpentynami rzeki Natisone, należało wraz z Udine i Triestem do bastionów granicznych starożytnego Rzymu. W VI w. było stolicą księstwa lombardzkiego, później siedzibą patriarchów przeniesioną tu z pobliskiej Akwilei. Dziś słynie z dobrze zachowanych zabytków sztuki longobardzkiej, której prawdziwym klejnotem jest Tempietto Longobardo z IX w., zwana też Oratorio di Santa Maria in Valle - bogato zdobiona kaplica i freski przy kościele San Biagio (bilet 4 euro, ulgowy 1,50). Nie należy przeoczyć celtyckiego hypogeum - przykościelnego pomieszczenia o charakterze krypty. Warto też zajrzeć do Museo Christiano i Museo Archeologico (ceny biletów podobne do Tempietto, łączony do wszystkich - 9 euro). Koniecznie trzeba stanąć na Diabelskim Moście nad rzeką Natisone, usytuowanym w dość niebezpiecznym miejscu wśród skał. Według legendy jest on dziełem szatana powstałym w zamian za duszę pierwszego, kto przezeń przejdzie. Sprytni obywatele Cividale wpuścili na most psa i okpiony diabeł musiał się zadowolić zwierzęciem.

11 komentarzy:

 1. Dużo do zwiedzania :) Muzea i ten szatański most :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa legenda z tym mostem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale odcień wody! Widoczek aż dech zapiera:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szatański post. W ogóle ta historia z psem, dość okrutna mi się wydaje. ;_;
  Lubię pocztówki na których widnieje woda. ♥

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne miasto! Jeszcze bardziej mi się podoba niż te usytuowane na nadmorskich zboczach. Jest takie... romantyczne, no i na myśl przywodzi mi "Romeo i Julię", mimo iż nie jest to Werona. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa historia i kartka bardzo podobna do poprzedniej i niestety znów ten owal nie przypadł mi do gustu :/ Sam widok zachwyca, chyba włoskie miasteczka mają to do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa legenda, a pocztówka bardzo ładna :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałem o tej legendzie. Nie wiem tylko gdzie i w jakich okolicznościach.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ile to można się dowiedzieć:) kartka świetna:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ile to można się dowiedzieć:) kartka świetna:)

  OdpowiedzUsuń