niedziela, 8 lutego 2015

Köln

Dziś żegnamy tydzień z Niemcami i od poniedziałku zaczynamy Włochy.

Köln


Najsłynniejszym zabytkiem Kolonii jest jej gotycka katedra - Kölner Dom. Jest ona wizytówką miasta, jej symbolem i siedzibą arcybiskupstwa kolońskiego. Budynek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest trzecią co do wielkości gotycką katedrą na świecie, po katedrach w Sewilli i Mediolanie. W środku znajduje się wyjątkowo cenne średniowieczne prezbiterium oraz inne zbiory sztuki średniowiecznej, w tym relikwiarz Trzech Króli, Krucyfiks Gerona czy Ołtarz Trzech Króli. Ciekawe jest to, ze katedra w Kolonii jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem w Niemczech.

W Kolonii mieszka ponad milion osób, więc jest ona czwartym miastem w Niemczech pod względem ilości mieszkańców (po Berlinie, Hamburgu i Monachium), a jednocześnie Kolonia uważana jest za jedno z najstarszych niemieckich miast. Została założona w czasach imperium rzymskiego w 50 roku n.e. Ale nie tylko przeszłość jest tu ciekawa. Młodzi ludzie pewnie wiedzą, że Kolonia jest centrum medialnym Niemiec. To stad nadaję VIVA i MTV.


Zakończyliśmy Kolonią, ponieważ do wygrania była pocztówka właśnie z Kolonii. Pocztówkę zdobywa Krystyna13 , gratuluję wytrwałości i proszę o kontakt mailowy z adresem, uwzględnij czy pocztówka ma być czysta czy zapisana, a Wam wszystkim dziękuję za komentarze.
Przeczytałam Wasze sugestie co do mojego tygodnia z krajem i oczywiście zrobię losowanie, a więc:

Tydzień we Włoszech : 3 najbardziej aktywne osoby przechodzą do losowania. Z tych trzech osób wylosuję jedną - albo dwie, które wygrają pocztówkę z Włoch. 

8 komentarzy:

 1. Aż dziwne, że to nie w Polsce znajduje się największa katedra.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ładna pocztówka, ma ciekawą kompozycję.
  Jestem pod wrażeniem tego mostu oraz katedry!
  Uwielbiam gotyckie katedry! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękna pocztówka i bardzo ciekawe informacje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna pocztówka. Cieszę się z wygranej i dziękuję za wspólną zabawę. Wszystkim życzę powodzenia w następnych 'tygodniach z krajem'

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluję Krystynie zdobycia kartki:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Gratuluję Krystynie!
  Swoją drogą bardzo ładna pocztówka, choć osobiście za multi widokami nie przepadam. O tej katedrze chyba nawet słyszałam, nie jest ze mną aż tak źle! ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ładna pocztówka!! Gratulacje dla Krystyny! ;)
  No i oczywiście świetnie że w następnym konkursie ma szanse więcej niż jedna osoba;)

  OdpowiedzUsuń