środa, 25 lutego 2015

Maribor

Maribor


Nie wiem, czy pamiętacie, ale dość niedawno u mnie na blogu można było wygrać pocztówkę z tego miasta. 

Maribor jest drugim pod względem wielkości miastem w Słowenii. 
Najważniejszym i najlepiej znanym w Europie lokalnym festiwalem jest ten, który odbywa się corocznie na Nabrzeżu. Zaczyna się zwykle pod koniec czerwca, a imprezy z nim związane trwają przez kolejne dwa tygodnie. Podczas festiwalu w mieście odbywają się koncerty muzyki etnicznej, jazzowej i klasycznej, ale także spektakle teatralne czy występy taneczne. Impreza ma na celu przede wszystkim upowszechnienie obcych kultur, czemu ma pomóc towarzyszący mu Folkart. We wrześniu możemy mieć przyjemność uczestniczenia w Festiwalu Starej Winorośli. Istnieje wówczas możliwość zapoznania się z ofertą najlepszych win słoweńskich i zagranicznych, ale także spróbowania unikalnej lokalnej kuchni. Kolejną wrześniową atrakcją jest Festiwal Mariborski, koncentrujący się na muzyce klasycznej. Jeden z czerwcowych weekendów to prawdziwa gratka dla fanów baloniarstwa. Właśnie wówczas organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Balonowy. Setki kolorowych balonów współzawodniczą ze sobą o puchar miasta Maribor. Nagrodą dla zwycięzcy jest tyle litrów wina, ile on sam waży. W regionie jest wiele innych atrakcji, głównie sportowych, m.in. liczne maratony rowerowe dla amatorów, a także Zlata Lisica (Złota Lisica) - zawody Pucharu Świata kobiet w slalomie narciarskim. Do tego należy dodać jeszcze liczne imprezy okolicznościowe, takie jak festyny bożonarodzeniowe.

Po prawej stronie bloga, jest krótka ankieta. Nie mogę się zdecydować, więc proszę Was o głosy. Który kraj ma być w następnym tygodniu?

6 komentarzy:

 1. W ankiecie już zagłosowałam - jestem bardzo ciekawa Twoich pocztówek z Tunezji :) Co do miasta, które dzisiaj mam okazję zobaczyć to aż bym się spakowała i od razu tam pojechała - albo w sumie nie! Lepiej poczekać do tego Festiwalu Starej Winorośli :) Brzmi ciekawie, a wina chętnie bym spróbowała. No i muszę rozpatrzyć wzięcie udziału w tych lotach balonem, trochę tego wina bym miała szansę wygrać (to nic, że nawet nie mam pojęcia jak balonem się steruje) ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym zobaczyć ten Festiwal Balonowy. Jeden latający balon wygląda pięknie, a co dopiero patrzeć na niebo pełne tych latających obiektów :D
  Kartka jest prześliczna, to niebo i słońce odbijające się w wodzie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takie widoki :) a ten Festiwal Balonowy również chętnie bym zobaczyła :)

  OdpowiedzUsuń
 4. z chęcią wybrałabym się na ten festiwal :) głosowałam już na początku :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow, wow, wow. Wspominałam już raz, że uwielbiam pocztówki z mostami. Ten widok mnie urzekł, jest przepiękny. ♥

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie wybrałabym się na taki festiwal, a kartka przepiękna!

  OdpowiedzUsuń