sobota, 7 lutego 2015

Weimar

Weimar


To przedostatnia pocztówka. Jutro kończymy Kolonią i ogłoszę najbardziej aktywną osobę tego tygodnia. W poniedziałek Włochy.

Weimar to miasto w środkowych Niemczech, położone nad rzeką Ilm. Od nazwy miasta swoą nazwię wzięła Republika Weimarska. Była to potoczna nazwa państwa niemieckiego istniejącego w latach 1919-1933. To właśnie w Weimarze ze względu na zamieszki w stolicy republiki Berlinie, obradowało zgromadzenie narodowe, uchwalające konstytucję.
Weimar był także centrum znanego ruchu artystycznego zwanego Bauhaus. W mieście znajdują się dwie artystyczne uczelnie wyższe: Uniwersytet-Bauhaus Weimar oraz akademia muzyczna Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar. Do najbardziej znanych postaci związanych z miastem należą m.in. niemiecki poeta okresu romantyzmu Johann Wolfgang Goethe, szlachcic, filozof i poeta niemiecki Friedrich Schiller a także muzycy tacy jak Jan Sebastian Bach, Franciszek Liszt czy Ryszard Strauss. 
Do głównych atrakcji architektonicznych miasta, które warto obejrzeć odwiedzając miasto należą: imponujący XVII wieczny zamek warowny, XV wieczni i rozbudowany w XVIII wieku kościół Św. Piotra i Pawła, znajdujące się na Placu Teatralnym (Theaterplatz) pomniki Goethego i Schillera oraz liczne pałace miejskie (Czerwony, Zielony, Żółty). UNESCO wybrało Waimar jako kulturalną stolicę Europy w 1999 r.


8 komentarzy:

 1. Patrząc na tą pocztówkę i czytając opis można stwierdzić, że w tym mieście odbywa się wiele imprez kulturalnych :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Filmik świetnie uzupełnia pocztówkę. Zauważyłam, że większość kartek które pokazałaś to 'multi'. Kiedy z Postcrossingu docierają kartki z Niemiec to też przeważnie wieloobrazkowe. Chyba lubią takie. Ja wolę jednoobrazkowe :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też wolę jednoobrazkowe, ale oni mają mało takich kartek. :) Każdemu pocztówki z Niemiec kojarzą się z multi :)

   Usuń
 3. Jaka ładna kartka, no i bardzo ładne miasto. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy ja dobrze widzę cerkiew?

  OdpowiedzUsuń