wtorek, 7 kwietnia 2015

Salzburg

Salzburg


Przepiękna, długa kartka, którą otrzymałam z PC.

Nad miastem liczącym 150.000 mieszkańców góruje twierdza Hohensalzburg, największa w całości zachowana twierdza w Europie Środkowej, będąca symbolem Salzburga. Stąd można ogarnąć wzrokiem całe miasto i zaplanować sobie trasę zwiedzania, na której koniecznie musi znaleźć się Rezydencja Arcybiskupów, wspaniała wczesnobarokowa budowla z pięknymi, ozdobionymi z wielkim przepychem salami reprezentacyjnymi oraz galerią malarstwa europejskiego od XVI do XIX wieku. Mieszcząca się obok katedra jest najważniejszym obiektem sakralnym miasta. W katedrze salzburskiej ochrzczony został Mozart, nadal obecny duchem we wszystkich zaułkach miasta.

Warto zwiedzić Dom Narodzin Mozarta, w którym genialny kompozytor przyszedł na świat 27. stycznia 1756 roku. Mieści się on przy słynnej ulicy Getreidegasse, której niepowtarzalny nastrój tworzą wysokie i wąskie kamienice, przytulne sklepiki, romantyczne dziedzińce i podwórza. Wielką atrakcją jest takżePałac Mirabell z pięknym ogrodem, zaprojektowany z rozmachem przez barokowego budowniczego Lukasa von Hildebrandta.

U stóp góry Mönchsberg znajduje się tzw. Dzielnica Festiwalowa z małym i dużym Pałacem Festiwalowym (projektu Clemensa Holzmeistera, 1956-1960) oraz dawną areną jeździecką Felsenreitschule, wybudowaną w roku 1693 według planów Fischera von Erlach. Niedaleko miasta czeka wielka atrakcja w postaci wczesnobarokowego pałacu Hellbrunn ze słynnym na całym świecie kompleksem wodotrysków.

Za sprawą bogatego programu kulturalnego, obejmującego ponad 4.000 imprez rocznie, miasto nad rzeką Salzach uplasowało się w czołówce najważniejszych metropolii kulturalnych Europy. Najbardziej znaną i ważną imprezą jest odbywający się od 1920 roku Festiwal Salzburski, na który składają się koncerty, spektakle operowe i przedstawienia teatralne.

7 komentarzy:

 1. Ładny widok, ale wygląda to bardziej jak zwykłe zdjęcie niż prawdziwa pocztówka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna kartka, uwielbiam nocne widoki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękny widok, zauroczył mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Była tam rok temu na wakacjach, akurat w czasie festiwalu. Jeden z dziennikarzy zaczepił nie i kolezankę, aby nagrać jakie stroje są na festiwalu. Byłam tez pod domem Mozarta :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zawsze mam słabość do pocztówek z nocnymi widokami - piękna :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna kartka z nocnym widoczkiem :)
  Pozdrawiam najserdeczniej! :)

  OdpowiedzUsuń