wtorek, 30 czerwca 2015

Jerusalem

Jerusalem 
największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela. Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.
Stare Miasto jest otoczone murami obronnymi, które mają długość 4,5 km i są wzmocnione 35 basztami oraz cytadelą. W okresie Królestwa Jerozolimskiego mury miejskie miały cztery bramy, po jednej z każdej strony.
Całość murów obronnych z bramami poddano gruntownej renowacji. Utworzono tu Jerozolimski Park Narodowy. Po murach prowadzi szlak turystyczny. Trasa dzieli się na dwie części: od Bramy Jafy na północ przez Bramę Nową, Damasceńską i Heroda do Bramy Lwów oraz od Bramy Jafy na południe przez Bramę Dawida do Bramy Gnojnej. Ze względów bezpieczeństwa zamknięty jest odcinek wzdłuż Wzgórza Świątynnego.


Dzielnica Chrześcijańska jest usytuowana w północno-zachodniej części Starego Miasta. Ciągnie się od Nowej Bramy wzdłuż zachodniego muru do Bramy Jaffy. Graniczy od południa z kwartałami żydowskim i ormiańskim, a od wschodu z kwartałem muzułmańskim.

Dzielnica Muzułmańska jest największym i najludniejszym ze wszystkich kwartałów. Jest usytuowana w północno-wschodniej części Starego Miasta. Ciągnie się od Bramy Lwów na wschodzie wzdłuż północnego muru Wzgórza Świątynnego do Bramy Damasceńskiej na zachodzie.

Dzielnica Żydowska jest usytuowana w południowo-wschodniej części Starego Miasta. Ciągnie się od Bramy Gnojnej na południu wzdłuż kwartału ormiańskiego na zachodzie do Cardo na północy i Wzgórza Świątynnego na wschodzie.

Dzielnica Ormiańska jest najmniejszym ze wszystkich kwartałów. Jest ona usytuowana w południowo-zachodniej części miasta. Pomimo swojej niewielkiej wielkości i małej populacji Ormianie i ich patriarchat wyraźnie zaznaczają swoją obecność na Starym Mieście.


Jutro wyjeżdżam do Niemiec, ale posty są zaplanowane. Na wszelkie wiadomości i komentarze odpiszę 13 lipca.

6 komentarzy:

 1. Ładna kartka i charakterystyczne ujęcie.
  Udanego pobytu w Niemczech.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałam, że dzielnica ormiańska również jest w Jerozolimie... Bardzo długo zabiegałam o karki z Izraela, obecnie są moimi ulubionymi. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Udanego wyjazdu :) Świetna pocztówka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ladna kartka :) Udanego i bezpiecznego wyjazdu :)

  OdpowiedzUsuń