piątek, 10 lipca 2015

Szkocja

SzkocjaKartka od koleżanki z liceum, która miała okazję tam być.
Szkocja flaga 2
Szkocja flaga


Szkocja ma dwie flagi: Krzyż św. Andrzeja (zwana Saltire) i Lion Rampant.

Pierwsza z nich nawiązuje do patrona Szkocji, św. Andrzeja, który, jak głosi legenda, na własną prośbę został ukrzyżowany na ukośnych belkach, aby nie przypominały kształtem świętego krzyża, na jakim umarł Chrystus. Kolor tła, symbolizującegowieczorne niebo, nie jest ściśle określony, spotyka się flagi szkockie w barwach od jasnobłękitnej do ciemnogranatowej.Saltire jest jedną z najstarszych flag w Europie. Drugą flagą Szkocji jest Lion Rampant. Jest to flaga królewska i może być używana tylko przez członków rodziny królewskiej.

Festiwal Edynburski ( Edinburgh Festival) to seria wydarzeń kulturalnych w stolicy Szkocji – Edynburgu. Pojęcie to obejmuje siedem oddzielnych tematycznie festiwali odbywających się co roku w ostatnich tygodniach sierpnia. Pierwszy festiwal zorganizowany został w 1947 roku by ożywić życie kulturalne Szkocji. Obecnie jest to największy festiwal kulturalny na świecie, co roku przybywa nań około 1 milion osób. Cykl rozpoczyna zazwyczaj The Military Tattoo, czyli festiwal orkiestr wojskowych. Ponadto w skład programu wchodzi festiwal teatralny The Fringe, festiwal muzyki poważnej, w tym opery i baletu, Edinburgh International Festival, Film Festival, Book Festival oraz Television Festival.

Początki tradycji Highland Games giną w mroku dziejów. Jedna z teorii mówi, że narodziły się one podczas okupacji Szkocji przez Anglików. Szkotom nie wolno było wtedy wprawiać się we władaniu bronią, więc pod pozorem zabawy ćwiczyli umiejętności przydatne na polu walki,wykorzystując przedmioty, z którymi mieli styczność na co dzień – młoty, pnie drzew i głazy z górskich rzek. Tak powstały najważniejsze konkurencje Highland Games, czyli np.:
Tossing the caber – po naszemu po prostu „rzut pniakiem”. Wbrew pozorom nie chodzi tu o rzucenie go na jak najdalej. Liczy się styl rzutu. Pniak jest ogromny – mierzy około 6-7 metrów długości i samo podniesienie go wymaga olbrzymiej siły. Zawodnik najpierw ustawia go pionowo, grubszym końcem do góry, następnie podnosi i przebiegłszy kilka metrów rzuca go w ten sposób, by obrócił się w powietrzu o 180 stopni, a grubszy koniec uderzył w ziemię. Ważne jest, by pień spadł na ziemię prosto, jakby wskazując godzinę 12 na tarczy wyimaginowanego zegara.

Cud szkockiej inżynierii, jest to most kolejowy przerzucony nad zatoką Firth of Forth, łączący Edynburg z hrabstwem Fife. Wraz z położonym równolegle mostem Forth Road Bridge zapewnia sprawną komunikację we wschodniej części Szkocji. Most zbudowano pod koniec XIX wieku. Forth Bridge to drugi w świecie po Quebec Bridge most o najdłuższej rozpiętości pojedynczego wspornika.

Pozdrowienia z Hamburga 

7 komentarzy:

 1. Mam kilka kartek ze Szkocji od znajomej, ale żadna nie jest tak piękna jak Twoja :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna kartka, zaczęłam się zastanawiać, czy ja mam jakąś kartkę ze Szkocji...? a jeśli tak, to trzymam ją i tak w kopercie "Wielka Brytania".
  U nas w szkole był Dzień Szkocji w minionym roku szkolnym i miały miejsce różne atrakcje typu rzut pniakiem :DD

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna. Zamki, górzyste krajobrazy, Szkoci w spódniczkach. Wszystko to, co dla Szkocji jest charakterystyczne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ze Szkocją już zawsze będą mi się kojarzyć bardzo przystojni, rudobrodzi mężczyźni w kiltach rzucający kawałkiem drewna (bardzo dużym kawałkiem) :) Ich historia jest bardzo ciekawa, kiedyś czytałam o ich różnych tradycjach i przyzwyczajeniach.

  Nie przepadam za widokówkami, ale pocztówkę sama chętnie bym zgarnęła :) Ciekawi mnie znaczek jaki z nim dostałaś, pokażesz? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. W sumie to chyba nie mam żadnej pocztówki z Wielkiej Brytanii prezentującej Szkocję...

  OdpowiedzUsuń
 6. Tez nie mam zadnej kartki przedstawiajacej Szkocje... a szkoda :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękna kartka, typowo szkocka ;) Piękne widoki i panowie w szkockich spódniczkach. Uwielbiam takie kartki!

  OdpowiedzUsuń